
Wzbogacanie psiego środowiska to nic innego, jak przyjemne – fizyczne i psychiczne zmęczenie i wyciszenie psa. Oprócz długich spacerów, wybiegania psa, wspólnych zabaw z psem (piłki, szarpaki, sporty), warto po aktywnościach fizycznych wspomóc psa w wyciszeniu. Niektóre psy mają bardzo dużo energii trudnej do spożycia, dlatego zabawy psychiczne męczą je o wiele bardziej niż te fizyczne – co warto wykorzystać.
- Zabawy węchowe – gry podczas, których pies wykorzystuje silny zmysł węchu, żeby zdobyć jedzenie.
- Brainwork – gry, w których pies musi wykorzystać swój intelekt i węch, aby zdobyć jedzenie, pomagając sobie nosem, psykiem, czy łapami, aby rozwiązać łamigłówkę.
1. Zabawki węchowe i intelektualne zaspokajają naturalną potrzebę psa do wyszukiwania i zdobywania pożywienia. Sprawiają psu ogromną satysfakcję, pobudzają do pracy intelektualnej i uruchamiają psi nos, który jest najlepszym zmysłem u psów.
2. Dobieramy zabawki odpowiednio do poziomu możliwości psa. Dbamy o to by pies się nie zniechęcił, ani nie sfrustrował ,,walcząc” z zabawką. Każda zabawa musi kończyć się sukcesem dla psa! Dlatego najważniejsze jest, aby psa zachęcać do węszenia, do pomyślenia nad rozwiązaniem łamigłówki oraz pamiętajmy, że takie zabawki męczą psa o wiele bardziej niż zabawa fizyczna.
15 minut węszenia = 1 h spaceru !
3. Zabawki możemy uzupełniać karmą suchą, bądź mokrą np. pasztetem dla psów. Smaczki mogą być malutkie, jak i duże. Takie zabawki możemy wykorzystać jako zastąpienie jedzenia podanego w misce (która jest łatwo dostępna) uwzględniając to w dziennym zapotrzebowaniu energetycznym psa.
4. Pies musi się natrudzić, pomyśleć i wywęszyć, aby otrzymać nagrodę, co pozytywnie go zmęczy i z pewnością będzie jego ulubionym zajęciem, na które będzie czekał, a zwłaszcza w sytuacjach, w których powinien sam sobą się zająć (kiedy właściciele są zajęci bądź nieobecni).


Chowanie smakołyków w różne miejsca w mieszkaniu, w różne przedmioty, zabawki, kocyki, maty węchowe, pozwala na wykorzystanie silnego zmysłu węchu u psów i możliwości intelektualnych psa. Można do tego wykorzystać kupione w sklepach zoologicznych czy w Internecie gotowe zabawki węchowe (maty węchowe, zabawki typu kong wypełniane jedzeniem) i zabawki interaktywne. Warto również robić zabawki samodzielnie z łatwo dostępnych materiałów w domu.
Zalety tanich i łatwych w zrobieniu zabawek dla psa:
🐾 możliwość zrobienia samemu w domu,

🐾 niski koszt, ponieważ wykorzystujemy rzeczy nam zbędne, często przeznaczone do wyrzucenia lub kupujemy tanie materiały,
🐾 zabawki proste w wykonaniu,
🐾 nie muszą być trwałe, ważne aby pies był zadowolony!
🐾 możliwość niszczenia i gryzienia przez psa przedmiotów, których nie jest nam szkoda,
🐾 zajmują czas psa przez co potrafi on zająć się sam sobą w pozytywny sposób,
🐾 pies ma niesamowitą frajdę, węszeniem i myśleniem próbuje dotrzeć do smakołyków na swój sposób.
Warto wykorzystać proste, tanie i łatwo dostępne przedmioty:
🐾 stare gazety,
🐾 opakowania po jajkach,

🐾 pudełka plastikowe, kartony różnej wielkości, opakowania styropianowe po elektronice,
🐾 butelki plastikowe,
🐾 materiały polarowe, stare ubrania, kocyki, ręczniki,
🐾 piłki różnej wielkości, z różnych materiałów,
🐾 gumowe wycieraczki z dużymi otworami,
🐾 maty wykorzystywane w kuchni z małymi wypustkami,
🐾 rolki po papierze toaletowym, twarde rolki po materiałach biurowych,
🐾 czysta nakładka z mikrofibry do mopa,
🐾 silikonowe foremki do ciastek, do kostek lodu,
🐾 i wiele innych co prezentuję w artykułach poniżej 🐾
Ostatnie wpisy
- Interaktywne miski spowalniające jedzenieWiele psów traktuje jedzenie jako największą nagrodę i motywację. Aby zadbać o prawidłowy rytuał jedzenia oraz ustrzec się przed niekorzystnymi konsekwencjami szybkiego pochłaniania posiłku warto zaproponować psu formę aktywnego posiłku w formie interaktywnych misek spowalniających jedzenie mających wiele zalet m.in. spokojniejszego jedzenia pozwalającego na lepsze trawienie i brak wzdęć oraz wymiotów, spełniają naturalną potrzebę zdobywania pożywienia i są ciekawszą formą posiłku w porównaniu do miski łatwo dostępnej.
- Zabawki na inteligencję dla psówWiele podstawowych potrzeb psa, jakimi są m.in. ćwiczenia z opiekunem i zdobywanie pożywienia spełniają zabawki na inteligencję dla psów. Stymulują one psa psychicznie, pozwalają na osiąganie sukcesów, podnoszenie pewności siebie i pozytywny rozwój. Każdy pies uwielbia kombinować, aby na swój sposób dobrać się do pożądanej nagrody, dlatego warto zaproponować psu zabawy rozwijające jego inteligencję oraz wzmacniać relację z nami.
- Lickimaty, tacki do wylizywania, maty antystresowe dla psaLickimaty, tacki do wylizywania i maty antystresowe dla psów mają wiele zalet i zastosowań w różnych sytuacjach m.in.: podczas samotnie spędzanych godzinach bez opiekuna, w czasie podróży, podczas zabiegów pielęgnacyjnych, podczas kąpieli, podczas wizyty gości, w czasie burzy i niepokojących sytuacji, w których pies potrzebuje się zrelaksować, odstresować i wyciszyć. Świetnie sprawdza się dla urozmaicenia podawanych posiłków i walki z nudą.
🐾 Chcesz poznać historię psich klientów oraz śledzić na bieżąco nowości?
Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie 😍
