Wzbogacanie psiego środowiska

Wzbogacanie psiego środowiska to nic innego, jak przyjemne – fizyczne i psychiczne zmęczenie i wyciszenie psa. Oprócz długich spacerów, wybiegania psa, wspólnych zabaw z psem (piłki, szarpaki, sporty), warto po aktywnościach fizycznych wspomóc psa w wyciszeniu. Niektóre psy mają bardzo dużo energii trudnej do spożycia, dlatego zabawy psychiczne męczą je o wiele bardziej niż te fizyczne – co warto wykorzystać.

 • Zabawy węchowe – gry podczas, których pies wykorzystuje silny zmysł węchu, żeby zdobyć jedzenie.
 • Brainwork – gry, w których pies musi wykorzystać swój intelekt i węch, aby zdobyć jedzenie, pomagając sobie nosem, psykiem, czy łapami, aby rozwiązać łamigłówkę.1. Zabawki węchowe i intelektualne zaspokajają naturalną potrzebę psa do wyszukiwania i zdobywania pożywienia. Sprawiają psu ogromną satysfakcję, pobudzają do pracy intelektualnej i uruchamiają psi nos, który jest najlepszym zmysłem u psów.

2.  Dobieramy zabawki odpowiednio do poziomu możliwości psa. Dbamy o to by pies się nie zniechęcił, ani nie sfrustrował ,,walcząc” z zabawką. Każda zabawa musi kończyć się sukcesem dla psa! Dlatego najważniejsze jest, aby psa zachęcać do węszenia, do pomyślenia nad rozwiązaniem łamigłówki oraz pamiętajmy, że takie zabawki męczą psa o wiele bardziej niż zabawa fizyczna.

15 minut węszenia = 1 h spaceru !

3. Zabawki możemy uzupełniać karmą suchą, bądź mokrą np. pasztetem dla psów. Smaczki mogą być malutkie, jak i duże. Takie zabawki możemy wykorzystać jako zastąpienie jedzenia podanego w misce (która jest łatwo dostępna) uwzględniając to w dziennym zapotrzebowaniu energetycznym psa.

4. Pies musi się natrudzić, pomyśleć i wywęszyć, aby otrzymać nagrodę, co pozytywnie go zmęczy i z pewnością będzie jego ulubionym zajęciem, na które będzie czekał, a zwłaszcza w sytuacjach, w których powinien sam sobą się zająć (kiedy właściciele są zajęci bądź nieobecni).

Chowanie smakołyków w różne miejsca w mieszkaniu, w różne przedmioty, zabawki, kocyki, maty węchowe, pozwala na wykorzystanie silnego zmysłu węchu u psów i możliwości intelektualnych psa. Można do tego wykorzystać kupione w sklepach zoologicznych czy w Internecie gotowe zabawki węchowe (maty węchowe, zabawki typu kong wypełniane jedzeniem) i zabawki interaktywne. Warto również robić zabawki samodzielnie z łatwo dostępnych materiałów w domu.


Zalety tanich i łatwych w zrobieniu zabawek dla psa:

🐾 możliwość zrobienia samemu w domu,

🐾 niski koszt, ponieważ wykorzystujemy rzeczy nam zbędne, często przeznaczone do wyrzucenia lub kupujemy tanie materiały,

🐾 zabawki proste w wykonaniu,

🐾 nie muszą być trwałe, ważne aby pies był zadowolony!

🐾 możliwość niszczenia i gryzienia przez psa przedmiotów, których nie jest nam szkoda,

🐾 zajmują czas psa przez co potrafi on zająć się sam sobą w pozytywny sposób,

🐾 pies ma niesamowitą frajdę, węszeniem i myśleniem próbuje dotrzeć do smakołyków na swój sposób.


Warto wykorzystać proste, tanie i łatwo dostępne przedmioty:

🐾 stare gazety,

🐾 opakowania po jajkach,

🐾 pudełka plastikowe, kartony różnej wielkości, opakowania styropianowe po elektronice,

🐾 butelki plastikowe,

🐾 materiały polarowe, stare ubrania, kocyki, ręczniki,

🐾 piłki różnej wielkości, z różnych materiałów,

🐾 gumowe wycieraczki z dużymi otworami,

🐾 maty wykorzystywane w kuchni z małymi wypustkami,

🐾 rolki po papierze toaletowym, twarde rolki po materiałach biurowych,

🐾 czysta nakładka z mikrofibry do mopa,

🐾 silikonowe foremki do ciastek, do kostek lodu,

🐾 i wiele innych co prezentuję w artykułach poniżej 🐾

Ostatnie wpisy

 • Interaktywne miski spowalniające jedzenie
  Wiele psów traktuje jedzenie jako największą nagrodę i motywację. Aby zadbać o prawidłowy rytuał jedzenia oraz ustrzec się przed niekorzystnymi konsekwencjami szybkiego pochłaniania posiłku warto zaproponować psu formę aktywnego posiłku w formie interaktywnych misek spowalniających jedzenie mających wiele zalet m.in. spokojniejszego jedzenia pozwalającego na lepsze trawienie i brak wzdęć oraz wymiotów, spełniają naturalną potrzebę zdobywania pożywienia i są ciekawszą formą posiłku w porównaniu do miski łatwo dostępnej.
 • Zabawki na inteligencję dla psów
  Wiele podstawowych potrzeb psa, jakimi są m.in. ćwiczenia z opiekunem i zdobywanie pożywienia spełniają zabawki na inteligencję dla psów. Stymulują one psa psychicznie, pozwalają na osiąganie sukcesów, podnoszenie pewności siebie i pozytywny rozwój. Każdy pies uwielbia kombinować, aby na swój sposób dobrać się do pożądanej nagrody, dlatego warto zaproponować psu zabawy rozwijające jego inteligencję oraz wzmacniać relację z nami.
 • Lickimaty, tacki do wylizywania, maty antystresowe dla psa
  Lickimaty, tacki do wylizywania i maty antystresowe dla psów mają wiele zalet i zastosowań w różnych sytuacjach m.in.: podczas samotnie spędzanych godzinach bez opiekuna, w czasie podróży, podczas zabiegów pielęgnacyjnych, podczas kąpieli, podczas wizyty gości, w czasie burzy i niepokojących sytuacji, w których pies potrzebuje się zrelaksować, odstresować i wyciszyć. Świetnie sprawdza się dla urozmaicenia podawanych posiłków i walki z nudą.


🐾 Chcesz poznać historię psich klientów oraz śledzić na bieżąco nowości?
Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie 😍

Historia psich klientów