Przebieg konsultacji
Konsultacje behawioralne przeprowadzane są w celu rozwiązywania psich problemów. Poniżej opisuję, jak wygląda przebieg konsultacji, zaczynając od zgłoszenia się właściciela, aż do efektów działań przepracowanych z psem:
- Zgłoszenie się właściciela psa poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz zapoznanie się z Umową o świadczenie usług behawioralnych (zobacz umowę).
- Przesłanie przez behawiorystę w odpowiedzi na zgłoszenie Ankiety z pytaniami.
- Uzupełnienie przez właściciela psa i odesłanie uzupełnionej Ankiety do behawiorysty.
- Umówienie terminu pierwszej konsultacji.
- Podczas pierwszego spotkania z behawiorystą: podpisanie umowy o świadczenie usług behawioralnych, przeprowadzenie szczegółowego wywiadu przez behawiorystę, obserwacja psa i środowiska, w którym przebywa (w domu i na spacerze) oraz przekazanie wiedzy na temat podstawowych ćwiczeń zalecanych dla psa.
- Stworzenie opisu i diagnozy zachowania psa, opracowanie planu terapii, w tym ćwiczeń i zaleceń – przesyłane właścicielowi do 2 tygodni od pierwszej konsultacji.
- Realizacja planu terapii przez właściciela oraz kontakt mailowy i telefoniczny z behawiorystą w celu wsparcia i monitorowania postępów.
- Drugie spotkanie kontrolne (online lub osobiście) – sprawdzające uzyskane efekty, behawiorysta wspomaga w realizacji trudnych ćwiczeń, modyfikuje plan terapii dostosowując go do psa.
- Na potrzebę i prośbę właścicieli psa, behawiorysta kontynuuje konsultacje na kolejnych spotkaniach: pomaga w realizacji planu terapii, przekazuje wiedzę na temat podstawowych ćwiczeń i wykorzystaniu technik terapeutycznych, wspiera właścicieli w pracy ze zwierzęciem, na bieżąco modyfikuje plan terapii dopasowany indywidualnie pod psa.
Plan Terapii
Bardzo często rozwiązaniem na psie ,,problemy” jest przeorganizowanie planu dnia psa, wzbogacenie jego środowiska i nauka podstawowego posłuszeństwa. Każdy pies jest inny, dlatego ważne jest indywidulane podejście, konsekwentne działanie i spełnianie jego naturalnych potrzeb.
Plan Terapii powinien być modyfikowany i dostosowywany do psa, aby osiągnąć zamierzone efekty, dlatego zalecane są minimum 2 spotkania z behawiorystą w celu odpowiedniego dobrania ćwiczeń i technik terapeutycznych. Istotny jest również kontakt telefoniczny i mailowy z behawiorystą, przesyłanie filmików prezentujących zachowanie psa, co pozwala na łatwe zweryfikowanie w późniejszym czasie poprawy zachowania danego psa.