Bestsellerowy poradnik psiej psychologii, czyli ,,Okiem psa” autorstwa John’a Fishera

recenzja książki okiem psa
Często polecana pozycja książkowa przez wielu szkoleniowców i behawiorystów.

John Fisher był założycielem obecnie najbardziej znanego na całym świecie (a zwłaszcza na Wyspach Brytyjskich i w Polsce) Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE (kiedyś Stowarzyszenie Doradców do spraw Zachowań Zwierząt Domowych (APBC)). Pracując przez całe swoje życie z różnymi problemowymi psami, ostatecznie zmienił sposób myślenia i podejście do tradycyjnych metod stosowanych w szkoleniu psów. Biorąc pod uwagę postęp naukowy zmieniał swoje poglądy na temat zachowania psów, uaktualniał własne teorie oraz ostatecznie wycofał się ze stworzonej przez siebie teorii dominacji.

Rozpromował nowy sposób rozumienia psów oraz wykorzystywania w pracy z psami pozytywnych metod szkoleniowych, opartych na budowaniu więzi człowiek-pies, dobrowolnym podążaniu za przewodnikiem oraz nauce podstawowych komend, zamiast na psychicznej presji oraz siłowym zmuszaniu i łamaniu psa. Jego ogromne doświadczenie potwierdzone było trudnymi przypadkami, w których często był ostatnią deską ratunku. W swojej książce ,,Okiem psa” podaje praktyczne przykłady ze swojego wieloletniego doświadczenia, opisuje jak psy są zdolne uczyć się nowych zachowań oraz zwraca uwagę na kilka ważnych aspektów zrozumienia psiej psychologii.

Książka składa się z trzech części, gdzie w pierwszej autor przedstawia zarys pochodzenia psa, fazy jego rozwoju oraz możliwości uczenia się. Zwraca uwagę również na to, jak ważna jest wczesna socjalizacja psów, zarówno szczeniaka przy matce i rodzeństwie, jak i przy człowieku w celu łatwiejszego stworzenia więzi w późniejszych latach.

W kolejnych dwóch częściach omawia powszechnie występujące niepożądane zachowania u psów oraz błędy wychowawcze ich opiekunów. Obala wiele mitów oraz przedstawia argumenty, jakie metody zawiodły, a jakie są warte wdrożenia w wychowaniu psa. Zwraca uwagę przede wszystkim na to, jak ważna jest dobrze zbilansowana i prawidłowo dobrana dieta mogąca mieć wpływ na zachowanie psa. Zaznacza również, aby zawsze na początku brać pod uwagę czynniki medyczne związane z chorobami, bólem i alergiami, jak również predyspozycje genetyczne, rasowe oraz stresujące sytuacje i wrażliwość psa (słuchową, wzrokową, psychiczną, dotykową). Według Fishera warte uwagi wydaje się także wykorzystanie leków homeopatycznych w celu poprawy samopoczucia zwierzęcia (przy określeniu wszystkich czynników danego zachowania u psa) oraz wykorzystanie dźwięków w trwalszej nauce psa. Prawidłowe używanie dźwięków może pomóc w przerwaniu złego zachowania, a nawet wzmocnić wypowiadane komendy. Uczulenie psa na dźwięki nie może być jednak spowodowane doprowadzeniem go do paniki lub przerażenia. Chodzi tu bardziej o reagowanie na dźwięki i rozumienie występujących po nich zdarzeń, stosując zasady pozytywnego i negatywnego wzmocnienia.

Na podstawie swojej życiowej praktyki Fisher podaje praktyczne wskazówki, jak poradzić sobie m.in. z agresją u psów, lękiem separacyjnym, nieposłuszeństwem, nadpobudliwością, niszczeniem przedmiotów, nerwowością czy innymi nietypowymi zachowaniami. Zachęca nas do zwrócenia uwagi na psi kąt patrzenia na daną sytuację i zagłębienie się w psychologiczne podejście do zrozumienia tematu. Zwraca uwagę, jak ważne jest to, jak postępujemy z naszymi psami, jakie wyznaczamy im granice. Istotna jest konsekwencja w postepowaniu z psem, wydawanie zrozumiałych dla psa przekazów, codzienne ćwiczenie z psem pożądanych przez nas zachowań oraz przede wszystkim zapewnienie psu możliwości realizowania jego podstawowych potrzeb (ruchu, zabawy, eksploracji, poczucia bezpieczeństwa, potrzeb fizjologicznych, zdobywania jedzenia, gryzienia i żucia, pozytywnych kontaktów socjalnych z innymi psami i ludźmi, snu i odpoczynku, itd.).

Psy często potrzebują czegoś, co pozwoli im na wykorzystanie ich mózgów, a nie tylko mięśni. Zapewniając stymulację psychiczną i fizyczną u psów sprawiamy, że potrzeby ich są zaspokojone, a psy chętniej z nami pracują. Plusem jest również to, że pies skupia swoją uwagę na opiekunie i nie musi szukać sobie rozrywek na własną łapę. Fisher przypomina, aby skupić się na budowaniu więzi z psem, na nauce podstawowego posłuszeństwa, właściwym czytaniu mowy ciała psów i respektowaniu sygnałów stresu i strachu oraz wyłapywaniu dobrych zachowań i wzmacnianiu ich nagrodami.

Ciekawym dodatkiem w książce jest też statystyka przypadków obrazująca częstotliwość występowania różnych zachowań niepożądanych, prezentowanych przez psy konkretnych ras badanych przez autora. Ważnymi aspektami są: wpływ prawidłowej diety, odpowiednia wczesna socjalizacja, jak również stosowanie tradycyjnych metod szkoleniowych na zachowanie tych psów. Statystyka przypadków może być ciekawym materiałem źródłowym wykorzystywanym w opracowaniach naukowych.

Interpretacja psich zachowań może być całkiem prosta, gdy spojrzymy na dany problem z perspektywy psa i zrozumiemy, co jest dla niego wartościowe, w jaki sposób uczy się i nabywa nowych doświadczeń oraz co wpływa na jego zachowanie.

Poradnik ,,Okiem psa” jest to często polecana pozycja książkowa przez wielu szkoleniowców. Uzupełnione wydanie o aktualne uwagi w postępowaniu z psami klientów Johna Fishera zostało uaktualnione przez Behawiorystkę Pam Mackinnon. Książka wiernie przekazuje przesłanie Johna Fishera, który jest autorytetem wśród trenerów i behawiorystów. Niezwykle wciągająca oraz napisana prostym i zrozumiałym językiem. Osobiście przeczytałam ją kilkukrotnie i z pewnością na stałe zagości w mojej biblioteczce, ponieważ jest pełna praktycznych porad oraz pokazuje, że nie można być pewnym słuszności każdej metody, jeżeli nie jest ona odpowiednio dobrana do psa, jak również nie warto być zamkniętym na postęp naukowy i skuteczność stosowania nowoczesnych pozytywnych metod szkolenia psów.


Inne polecane książki zobacz🐾

🐾 Więcej artykułów na podobny temat zobacz

🐾 Wzbogacanie psiego środowiska przeczytaj więcej

🐾 Chcesz poznać historię psich klientów oraz śledzić na bieżąco nowości?
Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie 😍

Historia psich klientów