Recenzja książki ,,Od szczeniaka!” – John Dog

Książka powstała z inicjatywy redakcji marki John Dog, we współpracy ze specjalistami: lekarz weterynarii Małgorzata Glema, behawiorysta i psi trener Piotr Wojtków oraz zajmująca się żywieniem zwierząt dr hab. inż. Wioletta Biel.

Poradnik podzielony jest na 4 części, gdzie każda z nich w sposób przejrzysty przedstawia najważniejsze informacje dotyczące życia i rozwoju psiego malucha.

Od szczeniaka - John Dog

Pierwsza część ,,Witaj w domu” przygotowuje opiekunów na pojawienie się w ich domu szczeniaka, zaczynając od podjęcia świadomej decyzji i wyborze szczeniaka, przygotowaniu mieszkania, aby wszystko zabezpieczyć tak, by ciekawski szczeniak nie zrobił sobie krzywdy, ani nie zniszczył naszych ulubionych rzeczy. Wiele podpowiedzi, jak powinna wyglądać wyprawka dla szczeniaka, wybór i nauka imienia oraz zasady pierwszych spacerów.

Druga część ,,Rośnij zdrowo” skupia się na etapach rozwoju szczeniaka, szczegółowo opisując czego szczeniak uczy się w pierwszych tygodniach i miesiącach życia. Przedstawiony jest również kalendarz szczepień oraz zasady kwarantanny szczeniaka i wizyt u weterynarza. Istotne jest, aby reagować na wszelkie problemy ze zdrowiem, dbać o pielęgnację oczu, uszu, zębów i sierści, a także przyzwyczajać szczeniaka do różnych sytuacji, które w przyszłości będą się powtarzały (wizyta u weterynarza, groomera, kąpiel, różne dźwięki i zdarzenia).

Trzecia część ,,Wychowanie” prezentuje 5 zasad behawiorysty w szkoleniu szczeniaka. Zaznaczone jest jak bardzo ważne jest stosowanie samych pozytywnych metod w wychowywaniu, aby młody pies uczył się poprzez zabawę, budowanie zaufania i pozytywne skojarzenia. Aby uzyskać oczekiwane efekty należy dbać o odpowiednią motywację oraz właściwie nagradzać za wykonanie pożądanego zachowania. Trzecia część książki porusza takie tematy jak: trening czystości, nauka reagowania na imię, nauka zostawania samemu w domu i trening samotności, socjalizacja, a etapy rozwoju psa oraz wybór psiej szkoły.

Czwarta część ,,Żywienie” zwraca uwagę na to, jak ważne jest prawidłowe żywienie w pierwszym roku życia szczeniaka, mające wpływ na późniejsze zdrowie psa dorosłego. Znajdziemy tu wszystko co musimy wiedzieć na temat karmienia szczeniaka: rodzaj pokarmu, częstotliwość karmienia, zapotrzebowanie na energię, tłuszcze, białko, składniki mineralne, podpowiedzi co jest istotne w składzie karmy i diecie psa.

Pierwsze kroki szczeniaka w domu przeczytaj więcej 🐾

Należy pamiętać, iż prawidłowy wzrost i rozwój szczeniaka są gwarancją zdrowia w wieku dorosłym, dlatego mając na względzie wybór karmy, należy zwrócić uwagę m.in. aby była bogata w składniki odżywcze i energetyczne, była dopasowana do grupy wiekowej psa i jego kondycji, dawkowana odpowiednio do masy ciała, jak również dostosowana do temperamentu, aktywności i indywidualnego zapotrzebowania psa. Odpowiednio zbilansowana dieta może znacznie obniżyć ryzyko chorób narządu ruchu (m.in. chorób ortopedycznych, zaburzenia wzrostu, otyłości).

Na koniec został poruszony temat przypadkowych zatruć, czyli problem ciekawskiego szczeniaka, który może zainteresować się trującymi kwiatami, toksycznymi produktami spożywczymi (np. czekolada, ksylitol, cebula, orzechy makadamia, rodzynki), a także środki odstraszające owady, trutki na szczury, nawozy czy detergenty. Dopóki szczeniak nie stanie się dorosłym psem, jego opiekun powinien być bardzo czujny i jak najlepiej przygotować i zabezpieczyć dom przed poznającym życie ciekawskim szczeniakiem.

Książkę ,,Od szczeniaka!” polecam dla każdego właściciela psiego malucha, który chce dowiedzieć się, jak przygotować dom na pojawienie się szczeniaka, jak dbać o zdrowie i dietę malucha oraz jak go wychowywać i nauczyć podstawowych umiejętności niezbędnych w jego dalszym dorosłym życiu. Każdy opiekun psa znajdzie wskazówki, które pomogą mu w nauce szczeniaka już od pierwszych dni, tak aby wyrósł na zdrowego, szczęśliwego i bezproblemowego psa dorosłego. Jak zaznaczają sami autorzy: ,,każdy dobry nawyk wypracowany z młodym psem to ważna inwestycja w przyszłość!

Inne polecane książki zobacz🐾

🐾 Więcej artykułów na podobny temat zobacz

🐾 Wzbogacanie psiego środowiska przeczytaj więcej

🐾 Chcesz poznać historię psich klientów oraz śledzić na bieżąco nowości?
Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie 😍

Historia psich klientów