Recenzja książki Arden Moore pt. ,,Czego chcą psy – Ilustrowana encyklopedia mowy ciała psów”

Arden Moore jest cenioną konsultantką ds. zachowań psów i kotów oraz autorką książek o zwierzętach domowych w Kalifornii. Książka przetłumaczona została na kilka języków i może nie znajduje się wysoko na pozycjach polecanych książek w Polsce, ale wydaje się być warta uwagi i zgłębienia tematu słownika psiej mowy ciała.  Jest to jedna z pierwszych książek dotycząca psów, która wpadła w moje ręce i zaciekawiła przede wszystkim swoim wyglądem i sposobem przekazania informacji o danym zachowaniu psa. Autorka interpretując język ciała psów, dźwięki i stany emocjonalne, próbuje odpowiedzieć na pytanie Dlaczego pies tak robi i co chce w ten sposób nam przekazać?

recenzja książki czego chcą psy

Książka prezentuje 100 zachowań najczęściej pokazywanych przez psy i często niezrozumiałych przez właścicieli, którzy w zupełnie inny sposób je odczytują. 100 postaw, ekspresji, dźwięków, zachowań indywidualnych, zachowań wobec psów oraz wobec ludzi. Stałym elementem jest opis zachowania oraz wytłumaczenie o co psu może chodzić, podpowiedzi jak powinien reagować właściciel, aby pomóc psu i właściwie się z nim skomunikować, a także określenie ras psów, które najczęściej przejawiają dane zachowanie bądź informacja, że zachowanie dotyczy wszystkich ras.

Istotnym elementem są również uwagi weterynarza opisujące ewentualne przyczyny medyczne danego zachowania, które warto wziąć pod uwagę i skonsultować z lekarzem weterynarii.  Często przyczyny bólowe, alergiczne bądź chorobowe mają zasadniczy wpływ na zachowanie psa. Ciekawym dodatkiem zdaje się być informacja o 16 typach behawioralnych psów. Typy te moim zdaniem przenikają się i występują u psów w zależności od charakteru, nastroju oraz sytuacji. Zadowolony pies jest często również skory do zabawy, ciekawski oraz szukający uwagi u opiekuna. Natomiast zaniepokojony bądź zestresowany pies może stać się również agresywny bądź wycofany i lękliwy.

Lista przykładowych ras psów prezentujących najczęściej dane zachowanie nie jest zamknięta, ale pozwala zauważyć często genetyczne predyspozycje danej rasy, choć wiele z tych zachowań w mojej ocenie przejawiają wszystkie psy bez względu na rasę, jak np. w chwilach stresu dyszenie, ziewanie, kulenie się, czy obwąchiwanie gości bądź nieodstępowanie właściciela. Można jednak uznać, iż autorka chciała podpowiedzieć, jakie rasy mogą częściej przejawiać dane zachowanie, jak np. skakanie na ludzi widoczne częściej u mniejszych ras, jak i tych bardziej energicznych oraz rozchlapywanie wody u ras wyjątkowo kochających wodę.

Arden Moore często proponuje skupić się na treningu posłuszeństwa oraz skoncentrować się na znalezieniu przyczyny niepożądanego zachowania np. niszczenia przedmiotów lub monotonnego szczekania. Autorka wiele razy przypomina, aby przyjrzeć się całej postawie ciała psa, zanim podejmie się działania. Istotne jest patrzenie na całą sylwetkę psa, od głowy aż do ogona, aby nie wyciągać błędnych wniosków na podstawie tylko jednego elementu np. zamknięty pysk lub wachlujący ogon. Z całą pewnością się z tym zgadzam, ponieważ aby zrozumieć przyczynę należy zwrócić szczególną uwagę na mowę ciała psa, ale również i na  kontekst występowania danego zachowania.

Moim zdaniem pozycja książkowa warta uwagi, zawierająca proste rozpoznanie najczęściej występujących zachowań u psów, które mogą nas zaniepokoić bądź zaciekawić. Warto jednak nie stosować tych metod, jako jedyny słuszny środek na dane niepożądane zachowanie i po wstępnym rozpoznaniu zagłębić się w temat, aby prawidłowo poradzić sobie z danym problemem. Mając na uwadze dobro psa, jak i chęć stworzenia pozytywnej relacji człowiek-pies warto skupić się na konsekwentnym, ale i cierpliwym wychowywaniu psa, jak również wszelkie metody treningu dostosowywać indywidualnie do predyspozycji danego psa.

Inne polecane książki zobacz🐾

🐾 Więcej artykułów na podobny temat zobacz

🐾 Wzbogacanie psiego środowiska przeczytaj więcej

🐾 Chcesz poznać historię psich klientów oraz śledzić na bieżąco nowości?
Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie 😍

Historia psich klientów