Podstawowe potrzeby psów

Dobry opiekun psa powinien starać się zapewnić psu trzy podstawowe rzeczy, jakimi są: poczucie bezpieczeństwa, ustalenie jasnych i przewidywalnych zasad wspólnego życia oraz zaspokojenie psich potrzeb. Pies, który jest spełniony, będzie szczęśliwy i zazwyczaj mniej problemowy, a także będzie potrafił kontrolować własne emocje.

Zaspokojenie potrzeb jest bardzo ważne, ponieważ ma zasadniczy wpływ na samopoczucie psa. Brak zaspokojenia potrzeb może wpływać na to, że pies będzie bardziej reaktywny w trudnych sytuacjach, a także może znajdować się w stanie ciągłej frustracji, poddenerwowania, smutku, depresji. Pamiętajmy, że każdy pies jest inny, ale w pierwszej kolejności należy zaspokoić wszystkie podstawowe i niezbędne potrzeby psa, a następnie umożliwić realizację potrzeb indywidualnych np. związanych z rasą.

Piramida potrzeb psa
Piramida potrzeb psa – adaptacja Ethoplanet

Potrzeby psów:

 • Zdrowie – ma bardzo duży wpływ na samopoczucie psa, a także możliwość realizowania innych ważnych potrzeb w życiu psa. Ból, czy świąd może wpływać na obniżenie nastroju, stopień zaspokojenia potrzeb, jak również na występowanie niepożądanych zachowań. Ważne jest, aby dbać o stan sierści, pazurów, uszu, zębów oraz zabezpieczać psa przed insektami i pasożytami. W razie wątpliwości konsultować złe samopoczucie psa z lekarzem weterynarii bez zbędnej zwłoki.
podstawowe potrzeby psów woda
 • Potrzeby fizjologiczne – możliwość wydalania, znaczenia terenu, wylizywania się, tarzania i drapania. Brak możliwości realizowania tych potrzeb może wpływać na gorszy nastrój i samopoczucie psa. Pies, który ma potrzebę, a nie ma możliwości częstego oddawania moczu, gromadzi dużą ilość substancji w swoim organizmie, co niekorzystnie wpływa na jego zdrowie i stany emocjonalne.
 • Jedzenie i picie – prawidłowa i dobrze zbilansowana dieta, dostosowana do wieku, wagi i potrzeb energetycznych psa. Pokarm powinien być lubiany przez psa, natomiast woda powinna być świeża i stale dostępna.
 • Potrzeby bezpieczeństwa – poczucie bezpieczeństwa mówi nam o tym, czy pies nie czuje się zagrożony w środowisku, w którym przebywa. Zapewnienie poczucia bezpieczeństwa poprzez dobrą relację z opiekunem, dziećmi i zwierzętami. Potrzeba bliskiego kontaktu z człowiekiem, ale i wzrostu poczucia pewności siebie. Możliwość unikania niekomfortowych sytuacji, odejścia, możliwość wyboru.

🐾 Zobacz praktyczne rady, jak nie doprowadzać do sytuacji niebezpiecznych i o czym pamiętać w relacji dziecko-pies, opiekun-pies.

potrzeby psów sen i odpoczynek
 • Sen i odpoczynek – na jakość snu psa wpływa miejsce, w którym pies śpi oraz to co się wokół dzieje. Pies powinien mieć możliwość spokojnego odpoczynku, bez wybudzania go. Psy śpią wielofazowo, co oznacza, że mają krótkie drzemki wielokrotnie w ciągu dnia. Pies przesypia mniej więcej 2/3 swojego czasu (ok. 16 h w zależności od psa).
 • Eksploracja – bardzo ważna potrzeba psów, spełniana dzięki swobodnej eksploracji środowiska, poznawania nowych terenów, węszenia, zabaw węchowych, zabaw aktywnych. Regularne, długie spacery oraz swobodny ruch. Pies zbiera ważne dla siebie informacje poprzez węszenie na spacerze, znaczenie terenu, kontakty socjalne z innymi psami.
Potrzeby psów swobodne bieganie, zabawa
 • Zdobywanie pożywienia – jedzenie zdobywane przez psa stymuluje go psychicznie. Warto wykorzystać zabawki wypełnione jedzeniem, zamiast miski łatwo dostępnej (kong wypełniony pasztetem dla psów, mata węchowa, zabawki logiczne, naturalne gryzaki). Stały dostęp do miski może być dla psa nudny, ponieważ posiada on bardzo silną potrzebę zdobywania i wyszukiwania pożywienia, dlatego warto dbać o wzbogacanie psiego środowiska.
Potrzeba zabawy psów
 • Potrzeby socjalne – psy są zwierzętami społecznymi i bardzo ważną potrzebą jest dla nich kontakt czy to z ludźmi, czy z innymi zwierzętami. Ważne są pozytywne znajomości z innymi psami, interakcje społeczne, możliwość uczenia się zachowań od innych psów oraz zabawa. Pamiętajmy jednak, że ważniejsze od ilości spotkanych psów jest jakość tych spotkań, ponieważ każdy pies ma potrzebę zaspokojenia tej potrzeby na innym poziomie.

🐾 Komunikacja między psami – czyli na co zwracać uwagę, aby wspierać i nie szkodzić.

 • Wyuczone przyjemności, rytuały – ulubione zabawki, aktywności, smakołyki, powtarzalny rozkład dnia (jedzenie, spacery). Niezwykle ważna jest rutyna dnia codziennego oraz przewidywalność, jako konsekwencja zachowań. Brak konsekwencji w postępowaniu może być potencjalnym źródłem stresu i doprowadzić do konfliktu pomiędzy psem, a opiekunem.
 • Ćwiczenia z opiekunem – psy od zawsze w jakimś stopniu współpracowały z człowiekiem, dlatego łatwo wchodzą w interakcję z ludźmi, a wspólne ćwiczenia uczą psa, co opiekun przez dane hasło próbuje zakomunikować. Psy uczą się czego można się po nas spodziewać, zapamiętują jakie zachowanie przynosi im nagrodę w postaci jedzenia lub uwagi właściciela. Ćwiczenia takie dostarczają psu stymulacji mentalnych oraz pozwalają psu się wykazać, kombinować, aby zdobyć nagrodę, co przynosi satysfakcję i podnosi poziom pewności siebie.

🐾 Poznaj pomysły na zabawy wzbogacające psie środowisko.

Potrzeby treningu psów
 • Zabawa – jest ważną potrzebą w życiu psów. Potrzebę zabawy u psa można zaspokajać poprzez zostawienie zabawek w domu, którymi pies sam będzie mógł się bawić, jak również wspólna zabawa z opiekunem w przeciąganie, aportowanie, chowanie i wyszukiwanie zabawek, bądź smakołyków. Warto również zmieniać rotacyjnie zabawki, aby wciąż były atrakcyjne dla psa. Pamiętajmy także, że zabawa ma być przyjemnością, a nie rywalizacją!
 • Żucie i gryzienie – pies jako drapieżnik nieraz potrzebuje zrelaksować się po czymś pobudzającym, dlatego mając możliwość żucia i gryzienia np. zabawki, czy naturalnych gryzaków, może się wyciszyć i uspokoić. Wykorzystywane również, aby poradzić sobie z nadmiarem emocji, np. po spacerze, gdzie było dużo bodźców, bądź stresorów.
Potrzeba gryzienia zabawki dla psa
 • Kopanie, noszenie, szarpanie – w zależności od rasy psa, każdy z nich będzie miał również potrzebę zaspokojenia potrzeb związanych z charakterystyką rasy/typu. Niektóre z nich, jak np. Terrier będą uwielbiały kopać dołki, inne jak Retriever będą uwielbiały noszenie różnych przedmiotów w pysku, a jeszcze inne jak Corrgie i Owczarki będą lubiły chwytanie, szarpanie i przeciąganie.

🐾 Więcej artykułów na podobny temat zobacz

🐾 Wzbogacanie psiego środowiska przeczytaj więcej

🐾 Chcesz poznać historię psich klientów oraz śledzić na bieżąco nowości?
Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie 😍

Historia psich klientów