Jak rozpoznać zabawę i rywalizację u psów?

Psy są zwierzętami społecznymi, dlatego uwielbiają przebywać w okolicy ludzi i psich przyjaciół. Kontakt socjalny z innymi psami oraz zabawa jest dla wielu psów ważną potrzebą do spełnienia. Warto poznać, jakie są elementy zabawy, aby rozpoznać, czy w danej relacji psów jest bliżej do zabawy, czy niezdrowej rywalizacji.

Jak rozpoznać zabawę i rywalizację u psów?
Psy pokazują sygnały demonstracyjne, aby się poznać,
ustalić reguły gry, zobaczyć kto ma jakie mocne strony

Pamiętajmy, że przy pierwszym kontakcie obcych sobie psów, nie będzie zabawy, ponieważ psy dopiero się poznają, ale ich spokojne i zaczepne zachowania demonstracyjne np. szybkiego biegania, zaczepiania, obwąchiwania, mogą być początkiem fajnej relacji na przyszłość. Przy pierwszym spotkaniu psy poznają kto jest kim, jakie mają zamiary, jakie mają mocne strony np. szybki zwinny bieg, a także ustalają pierwsze granice wspólnej relacji.

Dla wielu psów wystarczającym będzie podejście, aby obwąchać i poznać psa, po czym zaraz odejście, natomiast inne będą chciały chwilę dłużej się popoznawać, pozaczepiać, aby zobaczyć jak zareaguje drugi pies i jak czytają wzajemnie sygnały.

Przy kolejnych spotkaniach, gdy psy same będą chciały podejść, może pojawić się chęć zabawy, wspólnego szalonego biegania. Dobra zabawa pozwala na zacieśnianie więzi między znajomymi sobie psami i budowanie fajnych relacji na dłużej.

Elementy prawdziwej i zdrowej zabawy pies-pies:

Zabawa psów zabawkami
W zdrowej relacji psy potrafią się również bawić wspólną zabawką
 • swobodna sylwetka – psy mają swobodne ruchy i widoczne rozluźnione, a nie spięte mięśnie,
 • zamienianie się rolami – czyli raz jeden pies goni, potem drugi, występuje balans w relacji i inicjatywa z obu stron, 
 • robienie przerw – jeśli jeden pies się zatrzyma, drugi robi to samo, dając chwilę na odpoczynek, otrzepanie się z emocji, napicie się wody, zwracają uwagę na swoje siły,
 • tzw. samoupośledzenie – czyli przyjmowanie niekorzystnych i śmiesznych pozycji, np. niezdarne wywracanie się, pokazywanie brzucha, przekręcanie się na plecy, na co drugi pies radośnie odpowiada i naśladuje,
 • naśladowanie wzajemnie swoich zachowań – np. gdy kładzie się, przewraca się na plecy, zachęca ukłonem do zabawy, proponuje kopanie dołków,
 • orientacja na opiekuna – pomimo radosnej zabawy, psy zwracają uwagę na swoich opiekunów, więc zabawa przesuwa się w kierunku, gdzie odchodzą opiekunowie.

Wiele psów również stara się pomóc drugiemu psu, chcąc obniżyć jego poziom emocji, gdy jest zbyt intensywnie, proponując wspólne kopanie dołków, węszenie, pokazuje również sygnały stresu i dyskomfortu np. oblizując się, kładąc uszy, podnosząc łapkę, odwracając głowę, aby uspokoić drugiego psa. Często też trzeci pies próbuje pomóc w przerwaniu napiętej i zbyt dynamicznej interakcji, wchodząc pomiędzy psy, próbując je rozdzielić i uspokoić.

Jeżeli zauważymy, że sygnały stresu i dyskomfortu przeważają, należy pomóc psu, dać mu wsparcie, dystans od drugiego natarczywego psa, bo prawdopodobnie jest to rywalizacja, zamiast zabawy i trzeba umiejętnie ją przerwać już na początku, aby zachowania te się nie nasiliły.

zimowe wspólne węszenie
Wspólne eksplorowanie terenu, aby obniżyć poziom emocji

Kiedy nie jest to zabawa, a zdecydowanie niezdrowa rywalizacja:

 • usztywnione ciało – psy mają widoczne napięte mięśnie, sztywną sylwetkę,
 • kontrolowanie wzrokiem – ciągłe obserwowanie, być może mierzenie wzrokiem, kontrolowanie każdego ruchu drugiego psa,
 • wykorzystywanie przewagi – jeden pies ma przewagę nad drugim, gdy drugi pies jest słabszy, ten silniejszy próbuje na nim wymusić wiele zachowań, zatrzymać go, kontrolować,
 • brak przerw i natarczywość – gdy jeden pies chce się zatrzymać, drugi nie słucha i dalej za nim biega, skacze, intensywnie zaczepia.

Co istotne mogą nie występować wszystkie elementy zabawy, dlatego zawsze zależy to od kontekstu i warto obserwować całą interakcję, aby ocenić czy bliżej jest do zabawy, czy rywalizacji.

Nie jest ważne, aby pies ,,wybiegał się” z każdym napotkanym psem, ponieważ od ilości spotkanych psów ważniejsza jest jakość tych spotkań, aby psy mogły wzajemnie uczyć się od siebie prawidłowej zabawy i komunikacji.

Wsparcie psów w czasie poznawania ich
Bardzo ważne jest wsparcie i nie wpychanie psów w trudne sytuacje

Psy również bardzo dobrze obserwują nas i zbliżające się psy. Często już z daleka możemy zapobiec niekomfortowej dla naszego psa relacji, zwracając uwagę na sygnały, jakie nam pokazuje np. zatrzymuje się, zachodzi nam drogę, patrzy w kierunku, w którym chciałby odejść i zwiększyć dystans.

Pamiętajmy, aby nie zmuszać naszych psów do niechcianych interakcji (np. dalej idąc w stronę psa, którego się niepokoi), ani nie wpychać w trudne sytuacje zbyt długo stojąc z napotkanymi psami (lepiej, jak będziemy wciąż robić kilka kroków, aby psy mogły odejść, gdy tego potrzebują i wystarczy już im tego spotkania).

Warto wspierać swoje psy, gdy tego potrzebują np. podbiegają do nas, aby pozbyć się natarczywego psa lub odpocząć, wtedy możemy kucnąć i wesprzeć je, zatrzymać drugiego psa ręką lub zasłonić dojście psa stalkującego, pomóc w utrzymaniu dystansu lub po prostu odejść, gdy nasz tego potrzebuje.

Pies widząc, że czytamy jego sygnały, gdy chce odejść i dajemy mu wsparcie, gdy jest zbyt intensywnie i trudno dla niego widzi, że go rozumiemy i zaczyna czuć się przy nas bezpiecznie, a dzięki temu na przyszłość nauczy się, że warto do nas wracać i korzystać z naszej pomocy. Każdy pies jest inny, dlatego warto szukać indywidualnego rozwiązania na wsparcie go i wzmocnienie pewności siebie i poczucia bezpieczeństwa. 

🐾 Więcej szczegółów z psiej komunikacji przeczytasz w artykule Komunikacja psów – czyli jak wspierać i nie szkodzić.

Wspieranie swojego psa
Warto wspierać swojego psa dając mu wsparcie socjalne oraz dystans, gdy go potrzebuje

Elementy zabawy człowiek-pies

Zabawa człowiek - pies
Wspólna zabawa pomaga budować relację człowiek-pies

Najczęściej naszą zabawą z psami jest ćwiczenie i nauka nowych i znanych komend oraz sztuczek, aportowanie piłek, ringo, patyków, zabawa w pogoń i przeciąganie się szarpakiem. Fajnie, jak pies sam proponuje i przynosi zabawki do rzucania, czy przeciągania się z nami.

Warto uczyć psy również spokojnej zabawy i czekania na kontynuację. Najważniejsze jest, aby dobrze się bawić, dać psu osiągać sukcesy i nie rywalizować, aby chętniej do nas wracał i nie bał się o swoją ,,zdobycz”.

Elementy zdrowej zabawy z psem:

 • rozluźniona sylwetka – pies jest zrelaksowany, ma rozluźnione mięśnie i swobodne ruchy,
 • poczucie bezpieczeństwa – pies czując się przy nas bezpiecznie i wiedząc, że nie zostaje mu odebrana zabawka na zawsze, a tylko na chwilę, będzie chętniej uczył się samokontroli, by chwilę poczekać, aby za chwilę kontynuować zabawę z nami,
 • chwyt zabawki w stałym miejscu – trzymanie zabawki w konkretnym miejscu, brak mocnego skracania dystansu do naszej ręki, aby przejąć zabawkę,
 • pozostanie w miejscu lub podbiegnięcie – po zdobyciu zabawki pies nie ucieka za daleko, a chętnie wraca i pozostaje obok opiekuna, sam proponuje dalsze przeciąganie się,
 • wspólne szarpanie – pies chętnie z nami przeciąga się zabawką, czy szarpakiem na boki, wspólnie nosi i rozszarpuje,
 • pies, gdy jest nauczony potrafi reagować na ,,puść’’, ,,łap”, ,,twoja”,
 • wiele psów również będzie wydawać intensywne odgłosy ,,zaciętej” walki o zabawkę, będą warczeć, burczeć, intensywnie się przeciągać, co jest naturalne i świadczy o mocnym zaangażowaniu w zabawę.

Brak zabawy i niezdrowa rywalizacja:

 • pies ma napięte i usztywnione ciało,
 • mocno trzyma zabawkę i chce nam ją tylko odebrać,
 • wyrywa zabawkę w linii prostej od osoby, zamiast jak w zabawie swobodnie na boki,
 • skraca chwyt, aby zdobyć ją za wszelką cenę, nie zważając na nasze ręce, możliwe uderzenie zębami w dłoń,
 • po zdobyciu zabawki, zabiera ją i ucieka bawić się sam, nie pozwala na wspólne przeciąganie się, nie jesteśmy ważnym elementem w zabawie.

Niektóre psy mogły nie mieć jeszcze możliwości nauczenia się wspólnej zabawy z człowiekiem, albo zawsze wszystko było im odbierane i utrwaliły sobie bronienie zasobów. Warto dlatego nauczyć psy spokojnej zabawy, dając poczucie bezpieczeństwa, że nie jest im odbierane na zawsze, a tylko na chwilę, np. w zamian za coś super pysznego, a kiedy zje zabawa jest kontynuowana. Pies musi się nauczyć, że zabawa z nami jest ciekawa, a nauka czekania oraz komend ,,łap” i ,,puść’’ przynosi same super rzeczy.

Wymiana zabawek również może przyczynić się, że pies wciąż będzie miał motywację, aby próbować coś nowego od nas, poznawać zabawki z ciekawych materiałów, podnosić swoją pewność siebie, dzięki zdobytym sukcesom. Każde pomysły na zabawki wzbogacające psie środowisko będą fajnie budowały relację z nami i uatrakcyjniały psu czas spędzany z nami.

🐾 Zobacz więcej wskazówek i pomysłów na zabawki do szarpania i przeciągania się z psem.  

🐾 Więcej artykułów na podobny temat zobacz

🐾 Wzbogacanie psiego środowiska przeczytaj więcej

🐾 Chcesz poznać historię psich klientów oraz śledzić na bieżąco nowości?
Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie 😍

Historia psich klientów