Bezpieczne podróżowanie z psem samochodem

podróżowanie z psem samochodem

Okres wakacyjny i świąteczny sprzyja szczególnie częstym podróżom rodzinnym. O ile nie jest to wyjazd zagraniczny samolotem, to najczęściej podróżując samochodem zabieramy ze sobą również nasze zwierzęta. Każdy powinien zadbać o bezpieczeństwo w czasie podróży, zarówno podróżujących ludzi, jak i zwierząt.

Zanim pojedziemy w dłuższą podróż powinniśmy przygotować na nią naszego psa. W przypadku psa, który nie jeździł wcześniej samochodem lub się go obawia, należy zabierać go w kilkuminutowe przejażdżki, które po czasie stopniowo będą wydłużane. Zaczynając na początku od zapoznania z zapachem auta, z dźwiękiem silnika, przyzwyczajenia do przebywania w transporterze oraz wibracjami w czasie krótkiej kilkuminutowej jazdy.

Warto, aby pies nie kojarzył podróży samochodem tylko z wizytą w przychodni weterynaryjnej, ale również z podróżą na spacer do lasu, na działkę, ze spotkaniami z psimi kumplami, treningami w ciekawych miejscach.

Obecnie coraz więcej hoteli oferuje miejsca dla podróżujących z psami, dlatego korzystając z takiej możliwości warto zadbać o bezpieczny sposób przewożenia psa w samochodzie w czasie dłuższych podróży, mając na uwadze, iż w wydzielonej przestrzeni pies czuję się lepiej i bezpieczniej niż biegając luzem po całym samochodzie.

Praktyczne rady bezpiecznej podróży z psem:

 • Pies nie powinien całkiem swobodnie przemieszczać się po samochodzie, ani wchodzić na kolana kierowcy, ponieważ zagraża to bezpiecznemu prowadzeniu pojazdu i stwarza zagrożenie w chwili wypadku.
 • Nie powinien również w czasie jazdy wyglądać przez całkiem opuszczone okno, ponieważ może w chwili nieuwagi wypaść bądź wyskoczyć z pędzącego samochodu.
 • Zarówno małe, jak i średnie psy mogą być przewożone w transporterze (metalowym, plastikowym, materiałowym), jak i w specjalnych matach, w których będą mogły swobodnie się poruszać i wygodnie leżeć. Należy jednak pamiętać, by transporter nie był zbyt duży, aby podczas gwałtownego hamowania pies nie obijał się o ścianki, a w razie wypadku nie był narażony na urazy.
HappyWay maty: typu ,,kosz” na tylne siedzenie (występują w kilku rozmiarach: na pół kanapy, 2/3 kanapy lub na całą kanapę), maty typu ,,box” na przednie siedzenie i maty na podłogę przed przednie siedzenie
 • Klatka transportowa (jeżeli w czasie jazdy jest niestabilna i przesuwa się) powinna być dodatkowo zabezpieczona pasami bezpieczeństwa przypiętymi do fotela lub w bagażniku.
Transporter zamykany do przewożenia i przenoszenia małego psa
transporter do przewożenia psa
transporter do przenoszenia psa
transporter dla psa w podróży
 • W przypadku przewożenia psa bez transportera należy koniecznie przypiąć go do siedzenia specjalnym pasem bezpieczeństwa, który z jednej strony jest przypinany do szelek, a z drugiej wpinany w zaczep pasa. Można także zakupić specjalne szelki samochodowe.

  Dla psów przyzwyczajonych do noszenia szelek nie stanowi to większego problemu, a zapewnia bezpieczeństwo i komfort w podróży.
pasy bezpieczeństwa dla psa
pasy bezpieczeństwa dla psa w podróży
 • Praktycznym rozwiązaniem jest również wykorzystanie maty ochronnej bądź pokrowca na tylne siedzenie lub do bagażnika, które zabezpiecza przed pobrudzeniem i w łatwy sposób umożliwia sprzątniecie piasku i sierści naszego czworonoga.
Maty typu ,,kosz” na tylną kanapę oraz maty do bagażnika
 • Inną formą ochronną może być użycie siatki/kratki ograniczającej dostęp do przednich siedzeń, jak i ograniczniki otwierania okien do pewnego poziomu. 
Siatka ograniczająca dostęp do przednich siedzeń i kratka zabezpieczająca w bagażniku
kratka zabezpieczająca w podróży z psem
mata do bagażnika dla psa
 • Pamiętajmy, iż samochód bardzo szybko się nagrzewa, niezależnie czy są uchylone okna, w ciągu nawet kilku minut osiąga drastycznie wysokie temperatury, dlatego nigdy nie zostawiajmy psa zamkniętego w aucie, a zwłaszcza bez uchylonych okien, czyli dostępu świeżego powietrza i włączonej klimatyzacji. Dłuższe pozostawienie psa samego doprowadza do odczuwania przez niego stresu oraz do przegrzania i niedotlenienia!
 • W czasie jazdy unikajmy mocnej klimatyzacji i przeciągu (mogącego doprowadzić do bolesnego zapalenia uszu i przeziębienia) oraz pamiętajmy o postojach co 2-3 godziny (załatwienie potrzeb fizjologicznych, rozprostowanie kości, zabawa).
 • Pamiętajmy o zapewnieniu dostępu do świeżej chłodnej wody, aby pies mógł schłodzić się i zaspokoić swoje pragnienie. Warto mieć ze sobą np. składaną miskę turystyczną i butelkę wody oraz stosować rolety przeciwsłoneczne. W celu odpowiedniej regulacji temperatury ciała psa można stosować również maty chłodzące, szczególnie gdy nie posiadamy dobrej klimatyzacji.
Przydatne akcesoria w czasie podróży
 • Obserwujmy, jak pies zachowuje się podczas podróży i reagujmy na jego złe samopoczucie. Pamiętajmy, aby prowadzić auto płynnie i spokojnie, bez gwałtownego hamowania i mocnego wchodzenia w zakręty.
 • Psy również miewają chorobę lokomocyjną (kinetozę), dlatego warto na kilka godzin przed planowaną podróżą nie karmić psa. Niektóre psy również w czasie podróży, ze względu na odczuwany stres, nie powinny jeść żadnych smakołyków, ponieważ mogą źle się czuć, mieć problemy z układem pokarmowym i miewać np. nudności, wymioty.
 • Jeżeli pies miewa chorobę lokomocyjną (silne pobudzenie, dyszenie, nudności, ślinotok, wymioty, wokalizacja), warto skonsultować to z lekarzem weterynarii, który przepisze psu odpowiednie środki na podróż likwidujące nudności i wymioty oraz uspokajające feromony, albo jeżeli jest taka możliwość zostawmy psa w domu pod odpowiednią opieką.
 • Natomiast jeżeli pies dobrze znosi podróż, ale zaczyna się szybko nudzić można dać mu do gryzienia naturalnego gryzaka, nafaszerowanego konga lub ulubioną zabawkę, aby mógł się zrelaksować i wyciszyć.
Ulubione zabawki, gryzaki i kongi pozwalające na wyciszenie i relaks czytaj więcej
mata do podróży z psem
zabawki dla psa w samochodzie
 • Warto, aby pies zawsze miał nałożoną obrożę z adresatką, gdyby niepostrzeżenie wymknął się w czasie otwierania drzwi, bądź bagażnika, albo przestraszony uciekł w czasie wypadku. Ważna jest również książeczka zdrowia oraz apteczka, aby być przygotowanym na różne sytuacje.
 • Pies na pokładzie – dodatkowo można umieścić na tylnej szybie samochodu naklejkę informującą o możliwej obecności psa w aucie, co w czasie wypadku poinformuje o obecności lub możliwej ucieczce przestraszonego psa z auta.
pies w aucie
podróż z psem
pies w samochodzie

 • Przydatne jest także nauczenie psa spokojnego wsiadania i wysiadania z auta, bez szybkiego wskakiwania/wyskakiwania, gdy tylko otworzą się drzwi, ponieważ nie zabezpieczony pies może wyskoczyć pod nadjeżdżający samochód lub nabawić się kontuzji wyskakując z wysokiego auta.
 • Małe psy warto wnosić/wynosić na rękach, a większe nauczyć czekania i komendy pozwalającej wyjść z samochodu, jak i również zainwestować w składaną rampę lub schody do samochodu, ułatwiające zejście/wejście (zwłaszcza dla psów starszych, bądź cierpiących na choroby stawów i kręgosłupa) oraz zapobiegające zarysowaniom auta.

Pamiętajmy jednak, że nie ważne co kupimy dla zabezpieczenia naszego czworonoga, ale ważna jest jakość tego produktu (m.in. certyfikowane bezpieczne klatki transportowe, przetestowane szelki bezpieczeństwa), aby w razie wypadku były trwałe oraz ochroniły nas i podróżującego z nami psa!


trening z psem saszetka
Saszetka na smakołyki do zamówienia GRATIS

Szczególne podziękowania dla Firmy HappyWay, która udostępniła wspaniałe zdjęcia mat samochodowych z zadowolonymi psimi klientami.

Przy zamówieniu maty samochodowej ze strony www.happyway.com.pl po wpisaniu w ,,uwagach do zamówienia” hasła: MAGCZAR otrzymacie saszetkę na smakołyki GRATIS!

Dziękuję również za zdjęcia Waszych podróżujących psów 🙂

🐾 Więcej artykułów na podobny temat zobacz

🐾 Wzbogacanie psiego środowiska przeczytaj więcej

🐾 Chcesz poznać historię psich klientów oraz śledzić na bieżąco nowości?
Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie 😍

Historia psich klientów