Oferta konsultacji
Konsultacja Behawioralna
- Omówienie zgłaszanych ,,problemów” i zachowań psa, niepożądanych przez opiekunów.
- Elementy treningowe z podstawowego posłuszeństwa, nauki samokontroli i prawidłowej zabawy.
- Spełnianie podstawowych psich potrzeb i wzbogacanie psiego środowiska.
- Odwrażliwianie na wychodzenie z domu, trening samotności i nauka samodzielnych działań.
- Zabiegi pielęgnacyjne – trening kooperacyjny, trening medyczny – odwrażlwianie na dotyk łap i pazurków, widok i dźwięk obcinaczek, widok i dotyk szczotki/ furminatora do czesania, przyzwyczajenie do kąpieli.
- Problemy spacerowe: zjadanie śmieci, ciągnięcie na smyczy w różnych sytuacjach, trudne interakcje w psich parkach.
- Komunikacja z psami – wspieranie w trudnych momentach, wykorzystywanie strategii poradzenia sobie z problemem. Mowa ciała psów i wysyłane sygnały stresu i dyskomfortu. Elementy zdrowej zabawy i zachowania występujące w niezdrowej rywalizacji.
- Bronienie zasobów (opiekunów, jedzenia, przedmiotów) – zwiększanie pewności siebie psa, budowanie poczucia bezpieczeństwa i relacji opartej na zaufaniu i zrozumiałych granicach.
- Praca z niepokojącymi bodźcami (np. gościem w domu, dzieckiem, rowerzystą, autem, tramwajem, zatłoczoną ulicą, trudną sytuacją).
- Praca z psem po adopcji ze schroniska/ fundacji, po trudnych przejściach, zaniedbanej socjalizacji za szczeniaka, z potrzebą odbudowania zaufania i wzrostu pewności siebie.
- Zapoznawanie psów i budowanie prawidłowej relacji – spacery równoległe, na dystansie, obserwowanie zachowań psów i wysyłanych sygnałów stresu i dyskomfortu. Zadbanie o bezpieczne przestrzenie i spokojne wspólne interakcje pomagające poradzić sobie z nagromadzonymi emocjami u obu psów.
Konsultacja Szczeniaczkowa
Przygotowanie do pojawienia się szczeniaka (przygotowanie domu, wyprawka, odpowiednia wiedza) lub pierwsze kroki w życiu z nowym czworonożnym członkiem rodziny.
Omówienie etapów rozwoju psa i zdarzające się naturalne zachowania z tym związane.
Trening załatwiania się na zewnątrz (momenty największego pobudzenia, nagradzanie za sukcesy, atrakcyjność spaceru).
Nauka podstawowych umiejętności (komendy, samokontrola, nauka poprzez zabawę).
Praca nad emocjami, skakaniem, podgryzaniem (strategie radzenia sobie z problemem).
Socjalizacja szczeniaka (z ludźmi, psami, sytuacjami, dźwiękami, rzeczami, zabiegami pielęgnacyjnymi).
Spełnianie podstawowych psich potrzeb i pomysły na zabawki rozładowujące emocje w przyjemny sposób.
Budowanie poczucia bezpieczeństwa i zdobywania kompetencji społecznych.
Konsultacja przygotowująca psa na dziecko
Przygotowanie psa na pojawienie się nowego członka rodziny (odwrażliwianie na zmiany w domu i nowe rytuały, na pojawienie się nowych przedmiotów, przyzwyczajenie do wspólnego spacerowania z wózkiem/ nosidełkiem, odwrażliwianie na dźwięk płaczu dziecka, przyzwyczajenie psa do samotnych działań, gdy mama potrzebuje zająć się dzieckiem).
Utrwalanie podstawowych komend posłuszeństwa, odwołania na legowisko, nauki samokontroli i samodzielnych działań oraz wzbogacanie psiego środowiska.
Moment powrotu mamy z dzieckiem do domu (przywitanie się z psem, zapoznanie z maluszkiem, wsparcie i pomoc z emocjami psa).
Budowanie bezpiecznej relacji psa z dorastającym dzieckiem (bezpieczne przestrzenie psa i dziecka, spokojne interakcje i zabawy).
Mowa ciała psa (sygnały stresu i dyskomfortu, wspieranie w budowaniu zaufania i bezpiecznego kontaktu z dzieckiem).
Formularz konsultacyjny
Każde niepożądane dla właściciela zachowanie psa warto skonsultować z lekarzem weterynarii i behawiorystą w celu wdrożenia odpowiednich działań.
Abym mogła poznać psi problem zgłaszany przez właścicieli oraz odpowiednio przygotować się do pierwszego spotkania, potrzebuję kilku szczegółowych informacji dotyczących zachowywania się psa oraz środowiska w jakim przebywa, dlatego po zgłoszeniu się właściciela przesyłam Ankietę zawierającą szczegółowy wywiad dotyczący zgłaszanego problemu oraz warunków bytowych psa.